Počet výsledků: 11

Otevřít filtraci

Evropská léková agentura neboli EMA (zkratka pochází z anglického názvu European Medicines Agency) je agentura Evropské unie (EU), která zodpovídá za hodnocení a dohled nad léčivými přípravky. V letech 1995–2004 působila pod zkratkou EMEA. Agentura byla založena v roce 1995 a jejím hlavním úkolem je registrovat a kontrolovat léčivé přípravky v EU. Společnosti u ní mohou zažádat o jednotnou registraci pro své výrobky, kterou vydává Evropská komise a která jim umožňuje prodávat registrované léčivé přípravky v celé EU a EHP. Díky centralizovanému postupu s velmi širokým záběrem je EMA schopna většinu skutečně inovativních léků prodávaných v EU zaregistrovat. Mezi úkoly agentury patří: usnadňovat vývoj léků a jejich dostupnost, vyhodnocovat žádosti o registraci léků, kontrolovat bezpečnost léků během jejich životního cyklu, poskytovat informace zdravotnickým pracovníkům a pacientům. Výhodou pro členské státy EU je např. hodnocení a konečné schválení nového léčivého přípravku na celoevropské úrovni. EMEA (resp. později EMA) původně sídlila v Londýně, v březnu 2019 byla přesunuta do nizozemského Amsterodamu.

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí neboli ECDC (zkratka pochází z anglického názvu European Centre for Disease Prevention and Control) je agentura Evropské unie, jejíž posláním je posilovat obranu EU proti infekčním onemocněním. ECDC vyvíjí řadu aktivit, jako je např. surveillance, různé epidemiologické činnosti, školení v oblasti veřejného zdraví, vzdělávání veřejnosti či vydávání odborného časopisu Eurosurveillance. ECDC bylo založeno v roce 2004 a sídlí ve švédském Stockholmu. Viz také prevence, Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny neboli IARC (zkratka pochází z anglického názvu International Agency for Research on Cancer) je mezivládní agentura, která je součástí Světové zdravotnické organizace. Úkolem IARC je provádět a koordinovat výzkum příčin vzniku zhoubných nádorů. Kromě toho IARC shromažďuje a publikuje údaje o celosvětovém výskytu rakoviny.

Agentura pro zdravotnický výzkum České republiky (AZV ČR) je organizační složkou státu v přímé působnosti Ministerstva zdravotnictví České republiky. Je samostatnou účetní jednotkou a jejím základním účelem je podpora aplikovaného výzkumu ve zdravotnictví v souladu se zákonem č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků a o změně některých souvisejících zákonů.

Lékový provokační test je jeden typ provokačního testu při diagnostice alergií. Jak již jeho název napovídá, používá se při podezření na alergii na léky. Lékař za přísně kontrolovaných podmínek vystaví pacienta kontaktu s podezřelým lékem, ať už formou některého kožního testu, nebo lék aplikuje na spojivku, do nosu nebo jej nechá pacienta vdechovat.

Léková intolerance je jiný název pro nežádoucí účinek typu B.

Léková forma (angl. dosage form) je konkrétní podoba léčivého přípravku, která je podávána pacientovi. Jedná se o směs léčivých látek a pomocných látek, která byla určitým způsobem zpracována. Podle konzistence rozlišujeme pevné, polotuhé a kapalné lékové formy: Mezi pevné lékové formy se řadí například tablety, tobolky, čípky a zásypy. Mezi polotuhé lékové formy se řadí různé krémy, masti, gely a pasty. Mezi kapalné lékové formy se řadí různé kapky, roztoky, kloktadla, sirupy a emulze. Viz také způsob podání.

Léková hypersenzitivní reakce je jiný název pro nežádoucí účinek typu B.

Léková anamnéza je pokud možno úplný výčet všech léků na předpis i volně prodejných léků, které pacient dříve užíval nebo stále ještě užívá. Léková anamnéza je nejčastěji zjišťována před zahájením ambulantní péče nebo lůžková péče. Viz také léčivý přípravek, anamnéza.

Léková interakce nejčastěji znamená vzájemné ovlivňování dvou nebo více léčivých látek. V širším slova smyslu se však může jednat i o ovlivňování účinku léčiva doplňkem stravy, bylinnou terapií, nebo dokonce chorobným procesem, který právě v organismu probíhá. Lékové interakce mohou snížit účinnost léčivého přípravku, způsobit neočekávané nežádoucí účinky nebo naopak zvýšit účinek určitého léku. Jedním z mnoha příkladů je interakce mezi warfarinem (což je antikoagulancium) a flukonazolem (což je antimykotikum). Společné užívání těchto dvou léků může vést k potenciálně nebezpečné zvýšene krvácivosti. Viz také lék, interakce.

Zobrazeno 1 až 10 z 11

Počet výsledků